Wynne D Fanchon
Approved user
- Joined
- Apr 19, 2017
- Messages
- 78
Here is the math on how much you're saving with the Notre Dame Wonder. If you don't want to sift through the math, just scroll down to Total Savings and you can see how much gold, food and oil you could theoretically save IF the library is completed 100%.
Anything that is multiplied by 2 or 3 means that there are multiple researches within that chapter that have the same values but I wanted to condense it to avoid too much repetition. For example, in CH 1 on the wiki, ''Pottery'' and ''Reinforcements'' cost the same total gold to complete so I was able to find the savings for Pottery and multiply it by 2. In addition the values that are multiplied by 10%, is the sum of that resource within that one book. I used values based on the wiki so if I am wrong somewhere and anyone would like to check here is the link... http://dominations.wikia.com/wiki/Technology
I will be doing one on the Armory in the future.
CH 1
1,550,000g * 10% = 155,000g * 2 = 310,000g
1,550,000f * 10% = 155,000f * 2 = 310,000f
3,600,000g * 10% = 360,000g * 3 = 720,000g
3,600,000f * 10% = 360,000f
CH 2
4,500,000g * 10% = 450,000g * 2 = 900,000g
4,500,000f * 10% = 450,000f
5,400,000f * 10% = 540,000f
CH 3
7,200,000g * 10% = 720,000g
7,200,000f * 10% = 720,000f * 3 = 2,160,000f
CH 4
9,000,000g * 10% = 900,000g * 2 = 1,800,000g
9,000,000f * 10% = 900,000f * 2 = 1,800,000f
CH 5
12,800,000g * 10% = 1,280,000g * 2 = 2,560,000g
12,800,000f * 10% = 1,280,000f
192,000oil * 10% = 19,200oil
CH 6
16,000,000g * 10% = 1,600,000g
16,000,000f * 10% = 1,600,000f
240,000o * 10% = 24,000o * 2 = 48,000oil
CH 7
16,500,000g * 10% = 1,650,000g
17,600,000g * 10% = 1,760,000g
16,500,000f * 10% = 1,650,000f
264,000oil * 10% = 26,400oil
CH 8
20,800,000g * 10% = 2,080,000g
20,800,000f * 10% = 2,080,000f
312,000oil * 10% = 31,200oil * 2 = 62,400oil
CH 9
24,000,000g * 10% = 2,400,000g
24,000,000f * 10% = 2,400,000f * 2 = 4,800,000f
360,000oil * 10% = 36,000oil
CH 10
27,800,000g * 10% = 2,780,000g * 2 = 5,560,000g
27,800,000f * 10% = 2,780,000f
417,000oil * 10% = 41,700oil
TOTAL SAVINGS:
22,050,000g
19,810,000f
233,700oil
Anything that is multiplied by 2 or 3 means that there are multiple researches within that chapter that have the same values but I wanted to condense it to avoid too much repetition. For example, in CH 1 on the wiki, ''Pottery'' and ''Reinforcements'' cost the same total gold to complete so I was able to find the savings for Pottery and multiply it by 2. In addition the values that are multiplied by 10%, is the sum of that resource within that one book. I used values based on the wiki so if I am wrong somewhere and anyone would like to check here is the link... http://dominations.wikia.com/wiki/Technology
I will be doing one on the Armory in the future.
CH 1
1,550,000g * 10% = 155,000g * 2 = 310,000g
1,550,000f * 10% = 155,000f * 2 = 310,000f
3,600,000g * 10% = 360,000g * 3 = 720,000g
3,600,000f * 10% = 360,000f
CH 2
4,500,000g * 10% = 450,000g * 2 = 900,000g
4,500,000f * 10% = 450,000f
5,400,000f * 10% = 540,000f
CH 3
7,200,000g * 10% = 720,000g
7,200,000f * 10% = 720,000f * 3 = 2,160,000f
CH 4
9,000,000g * 10% = 900,000g * 2 = 1,800,000g
9,000,000f * 10% = 900,000f * 2 = 1,800,000f
CH 5
12,800,000g * 10% = 1,280,000g * 2 = 2,560,000g
12,800,000f * 10% = 1,280,000f
192,000oil * 10% = 19,200oil
CH 6
16,000,000g * 10% = 1,600,000g
16,000,000f * 10% = 1,600,000f
240,000o * 10% = 24,000o * 2 = 48,000oil
CH 7
16,500,000g * 10% = 1,650,000g
17,600,000g * 10% = 1,760,000g
16,500,000f * 10% = 1,650,000f
264,000oil * 10% = 26,400oil
CH 8
20,800,000g * 10% = 2,080,000g
20,800,000f * 10% = 2,080,000f
312,000oil * 10% = 31,200oil * 2 = 62,400oil
CH 9
24,000,000g * 10% = 2,400,000g
24,000,000f * 10% = 2,400,000f * 2 = 4,800,000f
360,000oil * 10% = 36,000oil
CH 10
27,800,000g * 10% = 2,780,000g * 2 = 5,560,000g
27,800,000f * 10% = 2,780,000f
417,000oil * 10% = 41,700oil
TOTAL SAVINGS:
22,050,000g
19,810,000f
233,700oil
Last edited: